The 52nd New Zealand Parliament

Based on election night results the 120 MPs of the 52nd New Zealand are:

National

  1. Auckland Central: Nikki Kaye
  2. Bay of Plenty: Todd Muller
  3. Botany: Jami-Lee Ross
  4. Clutha Southland: Hamish Walker
  5. Coromandel: Scott Simpson
  6. East Coast: Anne Tolley
  7. East Coast Bays: Erica Stanford
  8. Hamilton East: David Bennett
  9. Hamilton West: Tim Macindoe
  10. Helensville: Chris Penk
  11. Hunua: Andrew Bayly
  12. Hutt South: Chris Bishop
  13. Ilam: Gerry Brownlee
  14. Invercargill: Sarah Dowie
  15. Kaikoura: Stuart Smith
  16. Maungakiekie: Denise Lee
  17. Nelson: Nick Smith
  18. New Plymouth: Jonathan Young
  19. North Shore: Maggie Barry
  20. Northcote: Jonathan Coleman
  21. Northland: Matt King
  22. Otaki: Nathan Guy
  23. Pakuranga: Simeon Brown
  24. Papakura: Judith Collins
  25. Rangitata: Andrew Falloon
  26. Rangitikei: Ian McKelvie
  27. Rodney: Mark Mitchell
  28. Rotorua: Todd McClay
  29. Selwyn: Amy Adams
  30. Tamaki: Simon O’Connor
  31. Taranaki-King Country: Barbara Kuriger
  32. Taupo: Louise Upston
  33. Tauranga: Simon Bridges
  34. Tukituki : Lawrence Yule
  35. Waikato: Tim van de Molen
  36. Waimakariri: Matthew Doocey
  37. Wairarapa: Alastair Scott
  38. Upper Harbour: Paula Bennett
  39. Waitaki: Jacqui Dean
  40. Whanganui: Harete Hipango
  41. Whangarei: Shane Reti
  42. Bill English
  43. David Carter
  44. Steven Joyce
  45. Chris  Finlayson
  46. Michael Woodhouse
  47. Paul Goldsmith
  48. Nicky Wagner
  49. Alfred Ngaro
  50. Brett Hudson
  51. Melissa Lee
  52. Kanwal JK Bakshi
  53. Jian Yang
  54. Paramjit Parmar
  55. Jo Hayes
  56. Nuk Korako
  57. Maureen Pugh
  58. Nicola Willis

Labour

  1. Christchurch Central: Duncan Webb
  2. Christchurch East: Poto Williams
  3. Dunedin North: David Clark
  4. Dunedin South: Clare Curran
  5. Hauraki-Waikato: Nanaia Mahuta
  6. Ikaroa-Rawhiti: Meka Whaitiri
  7. Kelston: Carmel Sepuloni
  8. Mana: Kris Faafoi
  9. Mangere: Su’a William Sio
  10. Manukau East: Jenny Salesa
  11. Manurewa: Louisa Wall
  12. Mt Albert: Jacinda Ardern
  13. Mt Roskill: Michael Wood
  14. Napier: Stuart Nash
  15. New Lynn: Deborah Russell
  16. Ohariu: Greg O’Connor
  17. Palmerston North: Iain Lees-Galloway
  18. Port Hills: Ruth Dyson
  19. Rimutaka: Chris Hipkins
  20. Rongotai: Paul Eagle
  21. Tamaki Makaurau: Peene Henare
  22. Te Atatu: Phil Twyford
  23. Te Tai Hauauru: Adrian Rurawhe
  24. Te Tai Tokerau: Kelvin Davis
  25. Te Tai Tonga: Rino Tirakatene
  26. Waiariki: Tamati Coffey
  27. Wellington Central: Grant Robertson
  28. West Coast Tasman: Damien O’Connor
  29. Wigram : Megan Woods
  30. Andrew Little
  31. David Parker
  32. Priyanca Radhakrishan
  33. Raymond Huo
  34. Jan Tinetti
  35. Willow-Jean Prime
  36. Kiri Allan
  37. Willie Jackson
  38. Virginia Andersen
  39. Jo Luxton
  40. Liz Craig
  41. Marja Lubeck
  42. Trevor Mallard
  43. Jamie Strange
  44. Anahila Kanongata’a-Suisuiki
  45. Kieran McAnulty

Greens

  1. James Shaw
  2. Marama Davidson
  3. Julie Anne Genter
  4. Eugenie Sage
  5. Gareth Hughes
  6. Jan Logie
  7. Chloe Swarbrick

NZ First

  1. Winston Peters
  2. Ron Mark
  3. Tracey Martin
  4. Fletcher Tabuteau
  5. Darroch Ball
  6. Clayton Mitchell
  7. Mark Patterson
  8. Shane Jones
  9. Jenny Marcroft

ACT

  1. Epsom: David Seymour

Comments (98)

Login to comment or vote

Add a Comment

%d bloggers like this: